Історія кафедри


       Кафедра створена у 2003 році шляхом об’єднання двох кафедр: заснованої у 1963 році загальнотехнічної кафедри «Технологія конструкційних матеріалів та металознавство» і спеціалізованої кафедри «Машини і технологія ливарного виробництва», відкритої у 1970 році на базі кафедри гарячої обробки металів.
Першим завідувачем кафедри ТКМ та металознавства протягом 1963-1976 р.р. був доц., к.т.н. Віницький А.Г. Крім навчальної, методичної та виховної роботи на кафедрі велика увага приділялась науковим дослідженням.
У 1964 році була відкрита науково-дослідна лабораторія довговічності, оснащена новітньою технікою. Кафедра мала широкі науково-виробничі зв’язки з багатьма підприємствами та науково-дослідними установами як в Україні, так і за її межами. Започатковані на кафедрі традиції набули подальшого розвитку, коли кафедру очолювали доц., к.т.н. Галико А.В. (1976 - 1996 р.р.), проф., д.т.н. Тєрхунов О.Г. (1996-1997р.р.) і проф., к.т.н. Кропівний В.М. (1997-2003 р.р.).
       Спеціальність «Ливарна справа» була однією з перших чотирьох спеціальностей, за якими почалась підготовка інженерів-механіків у 1929 році в нашому ВНЗ. З 1963 по 1970 р. спеціалісти-ливарники разом із спеціалістами в галузі обробки металів тиском готувались об’єднаною кафедрою гарячої обробки металів, яку очолювали доц., к.т.н. Ніколайчик М. М. (1963-1965 р.р.), Єгурнов О.Б. (1965-1966 р.р.), Гафт Я.Б. (1966-1970 р.р.). У 1970р. створена кафедра «Машини і технологія ливарного виробництва» на чолі з проф., к.т.н. Владіміровим Л.П., який завідував кафедрою до 1982 року.
На кафедрі були створені всі необхідні умови для підготовки висококваліфікованих спеціалістів-ливарників, широкого розмаху набула науково-дослідна робота, в тому числі студентська. У 1988 р. кафедру очолив проф., д.т.н. Сумцов В.П., а кафедра, єдина в Україні, почала готувати фахівців-ливарників зі спеціальності «Обладнання ливарного виробництва». В періоди з 1982 по 1988 та з 1993 по 1996р.р. кафедру очолював доц., к.т.н. Москальов І.Н. З 1996 по 2003р. ливарники зі статусом спеціалізованого напряму входили до складу кафедри ливарного виробництва та гідравліки (зав. кафедри, доц., к.т.н. Ткач А.А.), а також обробки металів тиском та ливарного виробництва (зав.кафедри проф., д.т.н. Носуленко В.І.). Керівником напряму «Ливарне виробництво» весь цей час був проф., д.т.н. Сабірзянов Т.Г., який у 2003 очолив об’єднану кафедру. 
        З 2003 по 2010 роки кафедра матеріалознавства та ливарного виробництва здійснювала підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів за спеціальністю «Обладнання ливарного виробництва», спеціалізація «Комп'ютерне проектування ливарного виробництва», а з вересня 2011 року за напрямом підготовки «Інженерна механіка», спеціальність «Обладнання ливарного виробництва» та, починаючи  з вересня 2016 року - бакалаврів та магістрів за спеціальністю 131 «Прикладна механіка», спеціалізація "Обладнання та технології ливарного виробництва", а також для підготовки фахівців з інших спеціальностей викладала дисципліни матеріалознавчого напрямку, серед яких: Матеріалознавство, Контроль якості покриття, Техніка та технологія галузі, Системи технологій, Інтелектуальна власність, Утилізація та рекуперація відходів, Товарознавство та дисципліни теплотехнічного напрямку. Наразі кафедрою продовжується  підготовка бакалаврів і магістрів за спеціальністю 131 «Прикладна механіка». З липня 2023 року на кафедрі розпочато набір студентів на спеціальність 132 «Матеріалознавство».
       З 2003 року до квітня 2014 р. завідувачем кафедри був  д.т.н., проф. Сабірзянов Тагір Галійович. (Т.Г. Сабірзянов автор понад 180 науково-методичних праць, серед яких монографія «Ресурсозберігаючі технології виробництва феронікелю» (2012 р.), керівник госпдоговірної тематики.  З квітня 2014 р. по вересень 2022 р. кафедрою завідував Заслужений працівник освіти України, проф., к.т.н. Кропівний Володимир Миколайович, нині ректор університету. За цей період ним підготовлено і видано 13 фахових статтей, 1 публікація у виданні, що входить до наукометричної  бази Scopus, 5 патентів, 5 навчальних посібників, 1 колективна монографія в Ризі, у 2015-2016 р.р. керував дербюджетною темою «Дослідження стану інноваційного розвитку інфраструктури України в регіональному розрізі». З жовтня 2022 р. кафедру очолює к.т.н., доц. Кузик Олександр Володимирович. У 2007 році він з відзнакою закінчив Кіровоградський національний технічний університет за спеціальністю "Технологія відновлення та підвищення зносостійкості машин і конструкцій". У 2012 році захистив кандидатську дисертацію за темою: „Підвищення зносостійкості основних спряжень дизелів керованою зміною властивостей моторної оливи”.
Склад кафедри, 2024 р.

Склад кафедри, 2024 р.

       Зараз навчальний процес на кафедрі забезпечують висококваліфіковані науково-педагогічні працівники, а саме: кандидат технічних наук, професор Кропівний Володимир Миколайович (понад 170 публікацій, з них 1 публікація у виданні, що входить до наукометричної  бази Scopus, 106 у фахових виданнях, 40 робіт навчально-методичного характеру,  21 патент на винаходи, а також 9 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України, підготував чотирьох кандидатів наук, керує аспірантом). Кандидати технічних наук, доценти: Кузик Олександр Володимирович (науковий напрямок «Дослідження природи процесів структурних та фазових перетворень в залізовуглецевих сплавах при терті та зношуванні», понад 150 наукових праць, в т.ч. 3 у виданнях, що входять до наукометричних баз даних Scopus, 2 монографії та понад 20 патентів,  4 навчальні посібники, керує двома аспірантами);

Конончук Сергій Васильович (науковий напрямок «Удосконалення процесів і технологій машинобудівних виробництв на основі дослідження взаємозв'язку між їх параметрами», 77 наукових та навчально-методичних публікацій, серед них 3 публікації, які відносяться до наукометричної бази Scopus, 11 фахових статтей,  26 патентів, 9 методичних вказівок,  1 навчальний посібник); Кропівна Альона Володимирівна (науковий напрямок «Шляхи вдосконалення патентної системи України», 49 наукових та науково-методичних праць, з них 4 патенти, 6 навчальних посібників); Ломакін Віктор Миколайович (науковий напрямок «Дослідження впливу кінетики кристалізації на властивості кокільних виливків чавунних молольних тіл», 26 науково-методичних розробок, 1 навчальний посібник та 9 деклараційних патентів на винаходи, 3 наукові статті представлені в Scopus); Скрипник Олександр Вікторович (науковий напрямок «Застосування ресурсо та енергозберігаючих технологій на виробництві», 145 наукових та навчально-методичних публікацій, серед них
День вишиванки, 2024 р.

День вишиванки, 2024 р.

статті в наукометричній базі Scopus і Web of Science, в тому числі 42 патенти, 20 методичних рекомендацій, 3 навчальні посібники); старший викладач Босий Микола Вікторович (науковий напрямок «Підвищення ефективності використання газогідратних пристроїв в теплотехнологічних системах», понад 145 наукових праць, з них: 1 публікація у виданні, що входить до наукометричної бази  Scopus, 4 в міжнародному виданні країн ОЕСР, 7 колективних монографій, виданих в країнах ОЕСР, 50 фахових статтей, 8 патентів, 60 тез міжнародних та всеукраїнських конференцій, 1 навчальний посібник, 15 методичних рекомендацій); викладач Молокост Людмила Анатоліївна (науковий напрямок «Добування графіту відкритим способом та технологія виготовлення графітової продукції», 25 наукових праць та методичних розробок, 7 патентів, 2 навчальні посібники).

     Для експериментального дослідження структури матеріалів, вивчення принципів роботи обладнання, розроблення технологічних процесів ливарного виробництва проводиться систематичне оновлення та удосконалення навчально-лабораторної бази, технічних засобів навчання, комп'ютеризації та інформатизації навчального процесу, а саме:
  • Лабораторія матеріалознавства та ливарних сплавів оновлена та оснащена мультимедійною дошкою, цифровим мікроскопом на штативі з монітором TONLOV Digital, комп’ютером ПК AMD Sempron LE-1150, проектором NEC V260G.
  • Лабораторії технології конструкційних матеріалів оснащені комп’ютерами (ПК Celeron 1,7 Chz, ПК Athion 11250 X2), телевізором Bravis,  інвентором зварювальним ПАТОН, 3-D принтером TRONXI S-250, настільним лазерним гравірувальним верстатом Laser master 2S2, ливарною машиною вакуумно-плавильного обладнання JH3-004.
Лабораторія матеріалознавства

Лабораторія матеріалознавства

Ливарна вакуумно-плавильна установка JH3-004

Ливарна вакуумно-плавильна установка JH3-004

       Допомогу в підготовці і проведенні навчальних занять надає навчально-допоміжний персонал кафедри – це завідувач навчальною лабораторією Невдаха Наталія Анатоліївна, фахівець І категорії, інженер Шматько Сергій Іванович, лаборант Боса Олена Анатоліївна.
       Кафедрою проводяться дослідження в наукових напрямках:  удосконалення технології виробництва литих матеріалів та новітні матеріали і ресурсозберігаючі технології у промисловості та агропромисловому комплексі  і беруть участь у виконанні науково-дослідних робіт, серед яких: «Технологія виробництва шлакобетону для будівельних виробів з використанням електропічного шлаку Побузького феронікелевого комбінату (2007 р., керів. проф. Сабірзянов Т.Г.),  «Розробка електронної системи оформлення дозволів на розміщення відходів та формування екологічної звітності по Кіровоградській області» (2011 р., керів.  проф. Кропівний В.М.), «Розробка технологічних процесів і планування дільниць з виготовленню запасних частин до сільськогосподарської техніки іноземного виробництва» (2019-2020 р.р., керів.  проф. Кропівний В.М.),  «Аналіз можливості застосування процесу гідратоутворення при видобутку, транспортуванні і використанні вуглеводневих газів» (2014 р., відпов. викон. ст. викл. Босий М.В.), «Підвищення технічного рівня транспортної і сільськогосподарської техніки методами інжинірингу» ( 2024 р., відпов. викон. доц. Кузик О.В.), «Розробка методики досліджень та експериментальна апробація  виготовлення дослідних зразків біопаливних пелет на основі мулових осадів стічних вод ОКВП “Дніпро-Кіровоград»  (2024 р., відпов. викон. викл. Молокост Л.А.), «Обгрунтування та повірочний розрахунок пресового обладнання для виготовлення на основі мулових осадів стічних вод ОКВП «Дніпро-Кіровоград» дослідно-промислової партії біопаливних пелет» (2024 р., відпов. викон. викл. Молокост Л.А.), «Підвищення експлуатаційної надійності мобільних машин узгодженням їх характеристик з умовами функціонування у ФГ Патлаченка Петра Антоновича» (2024 р., керів. доц. Кузик О.В.).
       За результатами наукової роботи опубліковані колективні монографії в Латвії, Польщі та Чехії, авторами розділів в яких є проф. Кропівний В.М., доц. Кузик О.В., ст.викл. Босий М.В. Викладачами кафедри публікуються  статті у виданнях, які відносяться до наукометричної  бази Scopus, у фахових виданнях України,  патенти на винаходи і корисні моделі.
Експозиція кафедри на 
Дні науки-2024

Експозиція кафедри на Дні науки-2024

       Велика увага приділяється студентській науковій роботі. Студенти беруть участь в Олімпіадах та Всеукраїнських конкурсах наукових робіт: Ткач А.В. одержав Диплом третього ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності "Матеріалознавство" (18-19 квітня 2019 р., м. Харків), науковий керівник: доц. Кузик О.В.; Вербицький В.В., зайняв призове місце на І етапі Всеукраїнського конкурсу наукових робіт та брав участь у ІІ турі  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності „Матеріалознавство” (23 квітня 2020 р., м. Харків), науковий керівник: доц. Кузик О.В.; Грім С.О. та Мануйлович А.В. зайняли призові місця на І етапі Всеукраїнського конкурсу наукових робіт та брали участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності „Матеріалознавство” (22-23 квітня 2021 р., м. Харків), наукові керівники: доц. Кузик О.В. та ст. викл. Босий М.В.;  Мусієнко С.В. одержав Диплом першого ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності "Матеріалознавство" (22-23 квітня 2021 р., м. Харків), науковий керівник: доц. Кропівна А.В.;

       Шевченко О.А. зайняв призове ІІ місце на І етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності „Матеріалознавство” (1 березня 2024 р. м. Кропивницький), науковий керівник: ст. викл. Босий М.В.
      Згідно наказу  міністра освіти і науки України Оксена Лісового студент Бєльченков Є.В. нагороджений дипломом ІІ ступеня, як переможець Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Матеріалознавство» (12-13 червня 2024 р. м. Харків), науковий керівник: доц. Кузик О.В. Також здобувачі вищої освіти Ботнаренко В., Рахуба М., Згривець В., Шевченко Б., Герасименко І., Бельченков Є., Шевченко О., Мануйлович В., Лисенко А., Авраменко Є., Косінов А., Шуть А., Хомяк Н. беруть участь у Всеукраїнських, Міжнародних науково-практичних конференціях та публікують тези доповідей як в Україні, так і закордоном (науковий керівник ст. викл. Босий М.В.).
       Діє студентський науковий гурток (керівники доц. Конончук С.В. та доц.Скрипник О.В.). 
       На кафедрі здійснюється підготовка наукових кадрів. Керівниками аспірантів є проф. Кропівний В.М. та доц. Кузик О.В.
       Влітку 2024 року в м. Есеніце, Чехія ст. викладач кафедри Босий М.В. взяв участь у Міжнародному науково-освітньому проекті «Development of online courses for teaching in higher education institutions» («Розробка он-лайн курсів для викладання у вищих навчальних закладах») на базі 
       Міжнародного економічного інституту. Викладачі кафедри проходять закордонне  стажування в Ризі, Чехії, Польщі, США, Німеччині та ін.
     Кафедрою постійно проводяться зустрічі з роботодавцями з АТ «Гідросила» та «Металіт».
За час свого існування кафедра підготувала понад 900 висококваліфікованих спеціалістів, які успішно працюють в різних галузях виробництва, освіти і науки. Серед них ректор ЦНТУ, Заслужений працівник освіти України, проф., к.т.н. Кропівний В.М., генеральний директор АТ «Гідросила» Засінець Є.Г., начальник  ливарного цеху АТ«Гідросила» Бабич Ю.В., технічний директор Мельник Р.В. (закінчив аспірантуру на кафедрі).
Дипломи і сертифікати студентів

Дипломи і сертифікати студентів

Захист магістрів, січень 2024 р.

Захист магістрів, січень 2024 р.

Захист бакалаврів, червень 2024 р.

Захист бакалаврів, червень 2024 р.